• O szkole

• Historia

• Po zakończeniu działań wojennych w 1945 w Złocieńcu były trzy budynki szkolne. W sierpniu tego roku, w jednym z tych budynków  panowie Marczuk i Kycia zabezpieczyli pomoce naukowe i sprzęt szkolny. Po remoncie przystąpiono do organizacji szkoły. Na ogłoszony zapis zgłosiło się 80 dzieci.

Dnia 3.09.1945 roku szkoła została poświęcona i rozpoczęto naukę w 3 grupach. Z zapisanych dzieci utworzono 7 klas. W październiku liczba dzieci wzrosła do 120.

W kwietniu 1946 roku w opuszczonym przez wojsko polskie  budynku przy ul. I Dywizji WP  rozpoczęto zajęcia szkolne. Z dniem 1.06 1946 r. kierownictwo szkoły, która  liczyła już 180 dzieci - objął pan Antoni Sobczuk.

W roku szkolnym 1946/47 szkoła liczyła 418 uczniów i miała 10 etatów nauczycielskich.

W tym roku zostało również otwarte Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Handlowe, które mieściło się w budynku przy ulicy Okrzei.

W lipcu 1948 r. budynek szkolny, w którym mieściła się częściowo szkoła powszechna został przekazany przez Zarząd Miejski na rzecz Państwowego Gimnazjum Handlowego. Część sprzętu szkoły powszechnej została przewieziona do budynku szkolnego przy ul. I Dywizji, część do budynku przy ul. Czaplineckiej 1, a reszta do świetlicy w remizie Straży Pożarnej. Po przeprowadzeniu prowizorycznego remontu z dniem 3.09.1948 r. naukę rozpoczęto w 3 budynkach. Szkoła liczyła 507 uczniów i 12 nauczycieli. 1.04.1952 r. dotychczasowy kierownik został urlopowany i stanowisko po nim objął pan Henryk Kajzer. Dnia 3 czerwca w związku z powołaniem do wojska pana H. Kajzera kierownictwo objął pan Mieczysław Mędrzyk.

W roku szkolnym 1956/57 nastąpił podział na 2 szkoły, Szkołę Podstawową nr 1 i Szkołę Podstawową nr 2.  Szkoła Podstawowa nr 1 liczyła 350 uczniów i jej  kierownikiem  została pani Wanda Nocuń. Dnia 5.12.1966 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, a jego kierownikiem został Zygmunt Frąckowiak.

W roku szkolnym 1970/71 kierownikiem naszej szkoły został pan mgr Bogdan Bąkowski. W dniu 1.04.1979 roku szkoła otrzymała imię Janusza Kusocińskiego, znanego polskiego biegacza.

W roku szkolnym 1993/94 pan dyrektor mgr B. Bąkowski odszedł na emeryturę i dyrektorem szkoły została pani mgr Iwona Misiun-Bednarska. Od roku szkolnego 1999/2000 jesteśmy sześcioletnią szkołą podstawową. W 2013 roku pani mgr Iwona Misiun-Bednarska odeszła na emeryturę. Obowiązki dyrektora szkoły przejęła pani mgr Janina Król.