• Biblioteka

          • Historia

          • Historia i teraźniejszość

             

            Biblioteka szkolna funkcjonowała od początku istnienia szkoły. Początkowo pomieszczenie było niewielkie, ponieważ niewielka była ilość książek. Początki księgozbioru omawianej biblioteki szkolnej sięgają lat 1945/46. Potwierdzają ten fakt kroniki szkolne, w których znajdujemy pierwsze wzmianki o księgozbiorze, czytając:„…Dochód z imprez karnawałowych zasilił budżet szkolny. Za zgromadzone pieniądze dla szkoły zakupiono dość znaczną ilość książek do biblioteki uczniowskiej, zaprenumerowano dla każdej klasy „ Płomyk” lub „ Płomyczek” oraz stałe pisma dla nauczycieli”. Do końca 1946 roku księgozbiór liczył 73 egz. pochodzących głównie z przydziału, darów i w niewielkim stopniu z zakupów. Pierwszą książką wpisaną do księgi inwentarzowej pod numerem 1 była Placówka Bolesława Prusa. Pierwszymi książkami były głównie lektury z najważniejszych dzieł literatury polskiej i światowej. Począwszy od 1947 roku księgozbiór uzupełniano też o literaturę naukową, popularnonaukową, metodyczną oraz oczywiście o literaturę piękną dla dzieci i młodzieży.

            Księgi inwentarzowe, które się zachowały rejestrują wpisy od 1950r. Do 1954r. książki wpisano pod nr 621 – 1956, to świadczy o istnieniu innych wcześniejszych. Od roku 1955 przerwano numerację i zaczęto wpisywać książki ponownie od pierwszego numeru. Nie udało się ustalić, co było tego przyczyną. Księgozbiór uzupełniano systematycznie, w kolejnych latach. Obecny stan księgozbioru wynosi 18415 woluminów i obejmuje:

            - podręczniki dla uczniów i nauczycieli, programy nauczania, przepisy oświatowe;

            - księgozbiór dla uczniów i nauczycieli, w tym:

            - encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i specjalne, kompendia wiedzy z różnych dziedzin, albumy: historyczne, geograficzne i z zakresu historii sztuki;

            - lektury wg wyboru dokonanego przez nauczycieli języka polskiego;

            - literatura popularnonaukowa -3297 woluminów;

            - literatura piękna.

             Staramy się stworzyć nowoczesną przyjazną czytelnikom bibliotekę. Stosujemy różnorodne formy pracy aby jak najwięcej uczniów polubiło czytanie. Czytelnicy mają wolny dostęp do zbiorów. Wielu uczniów naszej szkoły chętnie przychodzi do biblioteki.         

            Od 2008 roku biblioteka posiada 4 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Komputery służą uczniom i nauczycielom jako źródło informacji.