W ramach projektu Laboratoria Przyszłości członkowie koła krawieckiego przygotowali ozdoby świąteczne na Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zdjęcia w galerii: Jarmark
W ramach projektu Laboratoria Przyszłości członkowie koła krawieckiego przygotowali ozdoby świąteczne na Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zdjęcia w galerii: Jarmark
16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.
Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.Różnorodność była i jest cechą charakterystyczną dla ludzkiej egzystencji. Mimo to ludzie z trudem akceptują ten fakt. Brak tolerancji dla innych nadal pozostaje źródłem ogromnego cierpienia człowieka na co dzień.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:• respektowanie cudzych praw i cudzej własności;• uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;• umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;• docenianie rozmaitości kultur;• otwarcie na cudze myśli i filozofię;• ciekawość i nieodrzucanie nieznanego;• uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę. Z okazji tego święta samorząd uczniowski przygotował quizy, których rozwiązywania podjęli się uczniowie w czasie przerw między zajęciami. Dobre odpowiedzi były punktowane słodkim upominkiem. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom, pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób. Celebrujmy naszą różnorodność, uczmy się i poznawajmy nasze różnice, wykorzystujmy je, aby łączyć całą ludzkość. Warto pamiętać , że tolerancja to absolutne minimum, celem najważniejszym jest akceptacja.
25.11.2022r. grupa uczennic z kółka krawieckiego odwiedziła złocieniecki zakład ,,TEAMDRES DRAWA". Dzieci zapoznały się z pracą krawcowej, obejrzały wyposażenie zakładu krawieckiego oraz proces produkcji odzieży. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczennice będą mogły wykorzystać na zajęciach krawieckich w Laboratoriach Przyszłości. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie wszystkim pracownikom zakładu, a w szczególności Pani Annie Tabace.
Zdjęcia w galerii: Laboratoria
W ostatni poniedziałek i wtorek listopada po południuodbyły się w naszej szkole spotkania andrzejkowe. Uczniowie bawili się na dyskotece andrzejkowej, mogli poznać swoją przyszłość u wróżbitów z SU, mogli również posilić się ciastami upieczonymi przez rodziców.
Zdjęcia w galerii: Andrzejki
20 października uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Orzeł Ortograficzny. Testy zostały przygotowane przez Zespół Delta. Składały się z 21 zadań, za które można było zdobyć 315 punktów. Odpowiedzi należało zakodować na specjalnych kartach. W ortograficznych zmaganiach wzięło udział 26 uczniów. Laureatami zostali:
Lena Kociuga klasa II I- 10. miejsce w kraju
Alan Głowacki klasa III - 12. miejsce w kraju
Paulina Kowalczyk klasa V - 9. miejsce w kraju
Anna Susołowska klasa VIII - 11.miejsce w kraju
Zuzanna Suchońska klasa VIII - 12.
miejsce w krajuJulia Styrska klasa VIII - 14. miejsce w kraju.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!
Zdjęcia w galerii: Konkurs
Uczestnicy kółka filmowego podczas zajęć uczyli się tworzenia filmu najpierw metodą poklatkową, później w programie Filmora. Zdjęcia powstały podczas zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego. Scenariusz filmu „napisał się sam” – to uczniowie stali się reżyserami, scenarzystami, to ich zamysł stał się inspiracją do powstania filmu.
Pierwszy etap pracy był najtrudniejszy, bowiem z wielu zdjęć należało wybrać te, które najtrafniej oddawały odczucia i wcześniejszy zamysł, później należało wybrać program. Okazało się, że wśród wielu najlepszy był Filmora. Na plus przemawiało to, że był darmowy i nie sprawiał trudności w obsłudze.
Joanna Turczyn
17 listopada klasa 8 b wraz z wychowawczynią uczestniczyła w warsztatach na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, jednej z patronek roku 2022. Pierwsza część spotkania polegała na zapoznaniu się z najważniejszymi faktami z życia i dorobkiem tej uznanej poetki i pisarki. Następnie uczniowie mieli okazję sprawdzić się podczas części zadaniowej. Podzielili się na 7 drużyn i przystąpili do rozwiązywania quizów, krzyżówek, wykreślanek oraz uzupełnianek. Wszystkie zadania i zabawy związane były oczywiście z autorką „Roty”. Z pewnością jeszcze skorzystamy z gościnności pracowników złocienieckiej biblioteki. Bardzo dziękujemy!
Zdjęcia w galerii:8b w Bibliotece
W dniu 15 listopada uczniowie klasy 6d wzięli udział w wycieczce do Koszalina. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym na spektaklu pt. „Pinokio”. Jest to jedna z najbardziej znanych historii na świecie. Ta została wpisana we współczesny kontekst. Podęła temat buntu, inności, gonitwy za dobrami materialnymi, ale przede wszystkim – uzdrawiającej siły miłości. Po spektaklu miała miejsce sesja zdjęciowa z aktorami odgrywającymi główne role.
Po krótkiej przerwie na posiłek uczniowie pod czujnym okiem swoich opiekunów udali się do Parku Wodnego. Ten Aquapark to jeden z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Obiekt znajduje się u podnóża Góry Chełmskiej w bliskim otoczeniu lasów i rozległych terenów zielonych .W strefie rekreacyjnej parku uczniowie mogli korzystać z sześciu basenów. Dodatkową atrakcją były: rwąca rzeka, sztuczna fala, zjeżdżalnie, wodospady rurowe, gejzery powietrzne. Dla tych , którzy oczekiwali mocniejszych wrażeń była zjeżdżalnia, popularnie nazywana „cebulą”. Pobyt w tym miejscu dostarczył miłych wrażeń. Zmęczeni wodnymi harcami wszyscy udali się w drogę powrotną do domu.
Zdjęcia w galerii: Pinokio
Wiesława Waloryszak
Edukacja dla bezpieczeństwa służy przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania i odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia oraz w stanach nadzwyczajnych. Realizując tematykę z kształtowania postaw obronnych uczniowie przygotowują się do szkolenia strzeleckiego dzięki współpracy z ZS "Anders", odpowiedniej wykwalifikowanej kadrze, a także zasobach jakie posiada placówka. Podczas spotkań uczniowie poznają zasady bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, poznają części składowe broni. Poprzez odpowiedni instruktaż i pokaz uczniowie potrafią przyjść odpowiednią postawę strzelecką, wiedzą jak regulować oddech w czasie oddawania strzału, a także jak prawidłowo zgrać przyrządy celownicze i ściągać język spustowy.
Dziękujemy dyrekcji szkoły i pracownikom za tak owocną współpracę.
Katarzyna Chojnacka
foto Robert Żołynia
Zdjęcia w galerii: EDB
Uczniowie SP 1 Złocieniec i zawodnicy MKS Junior Złocieniec obchody Narodowego Święta Niepodległości (11.11.2022r.) obchodzili na sportowo biorąc udział w biegach ulicznych -Goleniowskiej Mili Niepodległości. Łącznie w zawodach wzięło, aż 16 uczniów naszej szkoły.
Krótka fotorelacja i wyniki naszych zawodników z Goleniowska Mila Niepodległości.
Kategoria M10-11 (166 zawodników):
2. Adam Borek
4. Paweł Miłaszewicz
13. Szymon Benecki
24. Szymon Lewicki
63. Tymoteusz Przybyła
72. Igor Przybyła
83. Adam Szulc
Kategoria K10-11 (213 zawodniczek):
26. Emilia Sobocińska
57. Lena Kapuścińska
63. Hanna Zemankiewicz
110. Justyna Kucharska
Kategoria M12-13 (98 zawodników):
12. Oskar Omiliańczyk
33. Daniel Ulewicz
Kategoria K12-13 (94 zawodniczki):
31. Ines Rickus
Kategoria M14-15 (46 zawodników):
18. Mateusz Bieliński
23. Julian Dudzik
24. Michał Kolanek
Kategoria OPEN (154 startujących):
22. Krzysztof Baran (trener) - drugie miejsce w kategorii M30-39.
Serdecznie dziękujemy za trzymanie kciuków i przede wszystkim - zapraszamy na treningi.
Zdjęcia w galerii: Mila
Wpłaty za obiady w miesiącu grudniu należy wpłacać na konto:
Szkoły Podstawowej Nr 1
w Złocieńcu
PKO BP SA O/Złocieniec
54 1020 2847 0000 1302 0056 0284
Treść wpłaty: Obiad za m-c grudzień - imię i nazwisko dziecka
w grudniu - 16 dni, z 22 włącznie
1/2 obiadu - 40,00 zł
cały obiad - 80,00 zł
Opłaty za obiady za miesiąc grudzień 2022 roku należy dokonać do 19 istopada 2022 roku. Prosimy wpłacać dokładnie taką kwotę jaka jest podana.
1 obiad kosztuje 5 zł
1/2 obiadu kosztuje 2,50 zł
W dniu 10.11.2022 w klasach 1-3 odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie szkolnego koła teatralnego zaprosili nas w krótką podróż do przeszłości - "Aby człowiek wiedział dokąd zmierza, musi wiedzieć skąd pochodzi - naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci". Upamiętniając historię naszego narodu nie zabrakło również pieśni patriotycznych, hymnu, a także tańca odzwierciedlającego nasze symbole narodowe.
Katarzyna Chojnacka
W dniu 8 listopada społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem Renaty Wójciak i Bernarda Gadziny przygotowali spektakl słowno-muzyczny upamiętniający losy Ojczyzny i walkę Polaków o odzyskanie niepodległości. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i udział w uroczystości.
Zdjęcia w galerii: Święto Niepodległości
10 listopada o godzinie 11.11 wszycy uczniowie naszej szkoły odśpiewali Hymn Narodowy. Wspólny śpiew 'Mazurka Dąbrowskiego był wyrazem patriotyzmu.
Zdjęcia w galerii: Szkoła do hymnu
Czy tekst może stać się inspiracją? Z pewnością tak, zwłaszcza jeśli jest to ciekawie napisana książka, która porusza ważne dla młodego człowieka tematy. To także wrażenia i emocje, jakie potrafi wzbudzić. W tym celu zostały wybrane trzy pozycje książkowe. To, jak bardzo okazały się inspirujące można dostrzec w pracach uczniów, które można podziwiać na wystawie w holu Biblioteki Publicznej w Złocieńcu. Zapraszam do jej obejrzenia i sięgnięcia po ciekawą lekturę.
Szczególne podziękowania za współpracę przy organizacji wystawy składam pani Grażynie Król.
Zdjęcia w galerii: Literaturą malowane
Aleksandra Sielatycka
W dniu 25.10.2022 r. klasa 2e udała się na wycieczkę w okolice Nadleśnictwa Złocieniec. Spacerując po lesie, podziwialiśmy otaczającą przyrodę, utrwalaliśmy nazwy grzybów i szukaliśmy skarbów jesieni. Uczniowie wzięli też udział w grze terenowej. Miłym zakończeniem wycieczki było ognisko.
Dziękujemy Panu Dominikowi za przygotowane atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
Zdjęcia w galerii: Wycieczka do lasu
Anna Michałek
Miło Nam poinformować, że mikroskop z projektu „Laboratoria przyszłości” służy Naszym uczniom podczas zajęć biologicznych. Poniżej na zdjęciach klasa 5b oraz 6a podczas lekcji biologii z wykorzystaniem mikroskopu. Uczniowie klasy piątej poznali budowę mikroskopu optycznego, zasady jak prawidłowo wykonać preparat mikroskopowy oraz jak obserwować obiekty pod mikroskopem. Uczniowie klasy 6 oglądali pod mikroskopem gotowe preparaty mikroskopowe dotyczące tkanek zwierzęcych (nabłonkowej, nerwowej, mięśniowej, łącznej).
Zdjęcia w galerii: Mikroskop
Kamila Szewczyk
Wycieczka do Wałcza
24 października uczniowie klas 4b i 4d pod opieką p. M. Ptak, p. K. Szewczyk
i p. J. Komorowskiej wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Lokalne Centrum Nauki Metalowe Inspiracje w Wałczu. Podzieleni na grupy udali się do pracowni klocków Lego i laboratorium fizykochemicznego.W pracowni klocków edukacyjnych uczestnicy konstruowali roboty z zestawów klocków Lego Education. Wszyscy otrzymali zestawy i tablety z instrukcją montażu
i programowaniem skoczków. Uczestnicy samodzielnie montowali swoje roboty, programowali je, sprawdzali zdolność poruszania się rozwiązywali problemy
w sposób twórczy. Podczas zajęć było dużo śmiechu, mnóstwo pytań i okrzyków zadowolenia, kiedy robot - skoczek okazywał się pierwszy podczas wyścigu.
W laboratorium fizykochemicznym młodzi chemicy eksperymentowali,
tworząc zapachowe mydełka, kształcili umiejętności manualne i rozwijali aktywność twórczą. Poznali pojęcie gęstości, samodzielnie dochodzili do wniosków i spostrzeżeń na podstawie przeprowadzonego eksperymentu.
Z powodzeniem stworzyli tęczę w probówkach, co wywołało uśmiech na twarzach i niedowierzanie, że można tak zrobić.Po zajęciach warsztatowych uczniowie mieli możliwość obejrzenia symulatora lotu oraz profesjonalnego symulatora jazdy samochodem. Obejrzeli model elektrowni wiatrowej i samolotu solarnego.
Wycieczkę zakończył ciepły posiłek. Pełni wrażeń, zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do Złocieńca.
Zdjęcia w galerii: Wycieczka kl. IVd
Kamila Szewczyk
Jesteśmy jedną z 224 szkół w Polsce, które zostały zakwalifikowane do udziału w II edycji programu
" Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny". Jest to program Kulczyk Foundation i marki Rossmann. Pomysł na zgłoszenie się do programu pojawił się na spotkaniach samorządu szkolnego w zeszłym roku. Szkolne Koło Wolontariatu "pomagaMY" podjęło się pilotażowania tej akcji. Założeniem jest szerzenie wiedzy o menstruacji. Na zajęciach wychowania do życia w rodzinie, biologii i godzinach wychowawczych będą poruszane tematy związane z dojrzewaniem. W szkolnych toaletach pojawią się specjalne skrzyneczki ze środkami higienicznymi, które zostały przekazane naszej szkole przez Kulczyk Foundation i markę Rossmann. Program koordynują w naszej szkole pani Anna Lipska, pani Renata Juszkiewicz-Boral oraz Zuzanna Suchońska z klasy 8d.
Powered by aSc EduPage