Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania więzienia oraz profilaktyka- jakie są konsekwencje złych zachowań, nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych. W wartowni, w miejscu gdzie, aby przejść na teren Zakładu Karnego trzeba było okazać i zostawić dokumenty tożsamości, jak również wszystko co zbędne lub niedopuszczone w regulaminie, np. telefony komórkowe. Po przejściu przez bramkę uczestnicy zostali zaproszeni przez panią kapitan Dorotę Zwolańską i pana porucznika Piotra Krochmala do sali konferencyjnej. Tam zostali zapoznani z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy m.in. funkcjonariusza czy wychowawcy. Dowiedzieli się w jaki sposób można zostać takim pracownikiem.
Następnie wyświetlony został film pokazujący Zakład Karny w Wierzchowie i jego funkcjonowanie.
W drugiej części spotkania, które miało już bardziej charakter profilaktyczny, można się było dowiedzieć jak wygląda dzień więźnia, jakie mają prace odpłatne i nieodpłatne, którzy więźniowie mogą uczestniczyć w pracach poza zakładem i na jakiej zasadzie odbywa się wyznaczenie osób do poszczególnych prac, za jakie wyroki są skazani więźniowie, jak wygląda nadzór nad więźniami. Była mowa też o profilaktyce więźniów uzależnionych. Każdy mógł zobaczyć przy użyciu okularów pozorujących obraz osoby po alkoholu czy narkotykach. Jest to narzędzie pomocne do prezentacji i uświadomienia na ile niebezpieczne może być np. prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.
Mamy nadzieję, że cel wycieczki został osiągnięty, bowiem w przystępny i zrozumiały sposób został przedstawiony uczniom zawód funkcjonariusza oraz jak można ustrzec się przed przestępczością i więzieniem oraz jak należy postępować by uniknąć kłopotów.