Global Money Week - Światowy Tydzień Pieniądza
W dniach 25-31 marca 2019 r. pod hasłem „Learn. Save. Earn - Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj” nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w międzynarodowej kampanii Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza. Koordynatorem wszystkich działań była pani Wiesława Waloryszak. Celem kampanii GMW było zainspirowanie dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym i biedą.
W ramach realizacji tego zadania wśród uczniów klas V- VI metodami aktywnymi przeprowadzone zostały tematyczne lekcje poświęcone problematyce oszczędzania. Natomiast wszystkim uczniom zaproponowano udział w konkursie plastycznym na plakat promujący oszczędzanie i na projekt skarbonki, wykonanej z surowców wtórnych. Wyniki tych konkursów podane zostaną wkrótce, a na najbliższym apelu wręczymy nagrody. Przygotowywana jest również wystawa prac konkursowych.
W ramach realizacji tego przedsięwzięcia Samorząd Uczniowski przeprowadził ankietę wśród uczniów klas VI- VIII, której celem było zbadanie jak to jest z tym oszczędzaniem w naszej szkole. Zadano uczestnikom 6 pytań dotyczących definicji dochodu, posiadanych pieniędzy i ich źródła oraz ich wydatkowania. W ankiecie wzięło udział 173 osób (94 chłopców i 79 dziewczyn). Większa część ankietowanych nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie co to jest dochód, chociaż tylko 8 uczniów (5 %) nie posiada swoich środków pieniężnych. Głównym źródłem uczniowskiego dochodu jest kieszonkowe. Otrzymuje je 122 uczniów (71%). W prezencie pieniążki otrzymuje 62 ankietowanych (36%), a 29 badanych ( 17 % ) swój dochód wypracowuje. Te zapracowane pieniądze większość młodzieży dostaje za np. prace domowe: sprzątanie, mycie naczyń ; wyprowadzanie psów; opiekę nad młodszym rodzeństwem. Tylko 34 uczniów ( 20 %) swoje pieniążki od razu wydaje, zdecydowana większość ( 100 osób, 58 %) część wydaje, a część oszczędza, a 39 badanych ( 22%) odkłada i oszczędza. Większość zaraz wydaje na : jedzenie typu słodycze i fastfoody, ubrania, kosmetyki , natomiast celem oszczędzania są: sprzęt technologiczny (telefon, laptop), buty, wycieczka, wakacje. Jest też kilka osób, które wymieniły jako cel oszczędzania dalszy etap kształcenia- studia.
Ankieta pokazała, że uczniowie klas VI- VIII uważają, że oszczędzanie jest dobre, a większość argumentowała, że dzięki odkładaniu będą mieli więcej pieniędzy i będą mogli kupić coś droższego. Oszczędzają odkładając do skarbonki albo wpłacając na konto, a młodsi dają też na przechowanie dla rodziców. Konto bankowe mają głównie uczniowie klas VII i VIII- 43 osoby (25%).
Wyniki ankiety świadczą o tym, że uczestnicy ankiety w większości potrafią oszczędzać i świadomie podejmują decyzje w tej dziedzinie by spełniać swoje marzenia.
Udział w tej kampanii nie kończy jeszcze realizacji tej tematyki w naszej szkole, ponieważ akcja jest jednym z elementów programu edukacyjnego FINANSOAKTYWNI. To program edukacyjny, którego misja brzmi: „Rozumiemy podatki”. Uczniowie klasy VII b na godzinie wychowawczej rozmawiali czym są podatki, jakie są ich rodzaje, dlaczego je płacimy i co dzięki nim zyskujemy. Realizują też zadanie konkursowe na film „Tropem podatków w mojej okolicy”. Życzymy im powodzenia.